Rowery Rzeszów

jaki-rower.pl

Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
29 mar 2014, o 23:02 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Posty: 941
Lokalizacja: Szarych Szeregów
Więcej pieniędzy na budżet obywatelski 2015. Będą nowe zasady

Regulamin przyszłorocznego budżetu obywatelskiego gotowy będzie już w kwietniu. W maju rozpocznie się nabór wniosków i będzie trwał tylko przez tydzień. - Już teraz warto myśleć nad propozycjami - zachęca Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa
Nad regulaminem tegorocznego budżetu obywatelskiego pracuje zespół radnych, reprezentujących wszystkie kluby w radzie. W jego skład oprócz przewodniczącego Deca wchodzą: Jolanta Kaźmierczak (PO), Wiesław Buż (SLD), Bogusław Sak (Rozwój Rzeszowa) i Waldemar Szumny (PiS). Regulamin ma zostać zatwierdzony na posiedzeniu rady, które odbędzie się w połowie kwietnia.

Wiadomo już, że komisja zaproponowała pewne zmiany. Przede wszystkim na Rzeszowski Budżet Obywatelski zarezerwowane ma być więcej pieniędzy. W ostatniej edycji dzielone było 5 mln zł, teraz komisja proponuje zarezerwowanie 6,5 mln zł. - To zwiększenie wynika m.in. z bardzo dużej liczby zadań zgłoszonych przez mieszkańców podczas ostatniej edycji RBO - mówi Dec.

Komisji zależy, by jak najwięcej propozycji mieszkańców zostało zrealizowanych.

Ważne jest też, że kwota 6,5 mln zł będzie podzielona na dwie części. 6 mln zł ma być zarezerwowane na zadania inwestycyjne, 500 tys. zł na tzw. projekty miękkie, do których zaliczają się m.in. przedsięwzięcia kulturalne, związane z edukacją. W pierwszej edycji budżetu także pewna część środków miała być rezerwowana na tego typu projekty, jednak zapis w regulaminie nie był do końca jasny i w efekcie żaden miękki projekt nie będzie realizowany. - Teraz podział pieniędzy będzie sztywny i na pewno jakieś projekty tego typu będą w ramach RBO realizowane - mówi przewodniczący rady miasta.

Komisja nie zdecydowała się na podzielenie części pieniędzy równo pomiędzy rzeszowskie osiedla. Była to propozycja przedstawicieli niektórych osiedlowych samorządów. Twierdzili, że bez takiego podziału mniejsze osiedla nie mają szans na przeforsowanie swoich projektów. - Specyfiką naszego miasta jest to, że osiedli jest bardzo dużo - aż 29 i są one bardzo zróżnicowane. Sprawiedliwy podział pieniędzy pomiędzy nimi byłby zbyt trudny. Najlepszym rozwiązaniem byłaby reorganizacja rzeszowskich osiedli i być może jeszcze w tej kadencji uda nam się wrócić do tego tematu. Już raz w tej kadencji próbowaliśmy się zmierzyć z tym tematem, radni go jednak nie zaakceptowali. Jest też inne rozwiązanie, które można by zastosować w przyszłości. Chodzi o podział miasta na pięć czy sześć części. Każda z nich dostałaby pewną pulę środków - mówi Andrzej Dec.

Mieszkańcy będą mogli na wybrane projekty oddać dwa głosy. W poprzedniej edycji można było poprzeć trzy zadania.

- Zdecydowaliśmy się na dwa głosy, ponieważ będą dwa rodzaje zadań - inwestycyjne i miękkie. Z trzech głosów zrezygnowaliśmy, ponieważ zwiększało to możliwości dogadywania się pomiędzy osiedlami i groziło tym, że dwa duże osiedla przejmą całą pulę pieniędzy na zadania z RBO - tłumaczy szef rady miasta.

Głosy będzie można wrzucać tylko i wyłącznie do urn, a nie tak jak wcześniej składać u pracowników urzędu miasta.

Po pierwsze, trzeba chronić dane osobowe. Po drugie, zdarzały się przypadki, że gdy mieszkaniec głosował tylko na jedną propozycję, ktoś inny dopisywał na karcie kolejne zadania. Chcemy tego uniknąć - mówią członkowie komisji.

Zaproponowany przez radnych regulamin w tym tygodniu otrzymać ma prezydent Rzeszowa. Po ewentualnym wniesieniu poprawek dokument trafi w połowie kwietnia na sesję rady miasta.

5 maja rozpocząć się ma składanie propozycji inwestycji. Zakończy się ono 12 maja. Głosowanie odbywać się będzie w czerwcu. We wrześniu znane będą zwycięskie projekty.


Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z2xO6X4VBV

Trzeba się spotkać i porozmawiać o tym. Teraz będzie więcej czasu i termin bardziej rowerowy.


 
 Góra
31 mar 2014, o 06:48 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia
Avatar użytkownika

Posty: 1161
Lokalizacja: Pobitno północ
Sprzęt: czarna perła/latający holender
MAŁO osób zagłosuje na małe projekty rowerowe typu SC czy przejazdy rowerowe trzeba zrobić grubszy projekt typu poprawa infrastruktury rowerowej w mieście i przygotować projekt.
 
 Góra
31 mar 2014, o 18:47 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Posty: 1116
Lokalizacja: Słoikowo
Sprzęt: stary zardzewiały trup
Ale każdy ma tylko jeden głos (co zresztą jest bardzo złym rozwiązaniem), więc szanse na ugranie czegokolwiek drastycznie maleją. Powiedzmy sobie szczerze: rower nie jest tematem nr 1 w tym mieście.
 
 Góra
31 mar 2014, o 23:25 Nieprzeczytany post

Posty: 597
Lokalizacja: Rzeszów
korni
Zawsze można optować za zmianą zasad ! W końcu ratusz obiecał "konsultacje" !!!


 
 Góra
1 kwi 2014, o 08:16 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia
Avatar użytkownika

Posty: 2907
Lokalizacja: Rzeszów Reichshof רײַשע Жешув
Sprzęt: rower
Przy okazji kasy, zmieniły się przepisy odnośnie zbiórek pieniędzy. Jak wyszperam aktualne przepisy dam znać no chyba że ktoś będzie szybszy...


żeszuf stolica imitacji


 
 Góra
1 kwi 2014, o 08:47 Nieprzeczytany post

Posty: 597
Lokalizacja: Rzeszów
BaracudaV
zbiórki $
najważniejsza zmiana: teraz ma wystarczyć tylko zgłoszenie - nie ma potrzeby zgody na zbiórkę ...

https://mac.gov.pl/aktualnosci/nowa-ust ... licznych-z


 
 Góra
2 kwi 2014, o 22:12 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Posty: 941
Lokalizacja: Szarych Szeregów
korni napisał(a):
Ale każdy ma tylko jeden głos (co zresztą jest bardzo złym rozwiązaniem), więc szanse na ugranie czegokolwiek drastycznie maleją. Powiedzmy sobie szczerze: rower nie jest tematem nr 1 w tym mieście.


Kornik odrazu przekreślasz sprawy rowerowe.
Ja jestem pewien, że przy naszym zaangażowaniu jesteśmy w stanie zebrać 3-4 tyś podpisów.
Teraz udało nam się zebrać 800 przy dość średnik zaangażowaniu i wujowym terminie.
Widziałeś Strefę Obywatelską na ŚC w Krakowie. Tam ludzi się nie pytali co podpisują tylko
wypełniali karty.
Wg. mnie wszystkie ręce na pokład i DAMY RADĘ.


 
 Góra
7 kwi 2014, o 22:27 Nieprzeczytany post

Posty: 597
Lokalizacja: Rzeszów
1 zmieńcie w tytule rok na 2015 !!!
2. pojawił się właśnie projekt na 2015
http://bip.erzeszow.pl/aktualnosci/1692 ... 5-rok.html

Zapraszam do zapoznania się z tym dokumentem i zgłaszania tu na Forum uwag co do jego zapisów.


 
 Góra
8 kwi 2014, o 10:17 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Posty: 1116
Lokalizacja: Słoikowo
Sprzęt: stary zardzewiały trup
Cytuj:
§ 4
4. Każdy może oddać głos na maksymalnie 2 różne zadania z dowolnej Kategorii, poprzez
wpisanie numerów zadań.

Język polski rulez. Nie mam pojęcia, co autor miał na myśli.
 
 Góra
8 kwi 2014, o 16:56 Nieprzeczytany post

Posty: 597
Lokalizacja: Rzeszów
Cześć

Z uwagi na udostępnienie przez Ratusz projektu Regulaminu Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok
http://bip.erzeszow.pl/aktualnosci/1692 ... 5-rok.html
odbędzie się spotkanie (w dość kameralnym gronie ;-) w najbliższy piątek 11.04.2014 o godz 18.00 w Hotelu Grand - Antresola Vinoteka.
Spotkanie będzie dotyczyło uwag i sugestii co do B.O. 2015 - bo już na najbliższej sesji Rady Miasta (15.04) ma być przyjęty regulamin w proponowanej wersji.

Pojawi się ktoś ?

Janusz Płodzień
Rzeszów To My
https://www.facebook.com/rzeszowtomy?fref=ts


 
 Góra
8 kwi 2014, o 20:15 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia
Avatar użytkownika

Posty: 2109
Lokalizacja: Rzeszów - os. Andersa
Sprzęt: Cossacj Country
Piontek ma wolny, mogę się pojawić.Obrazek


 
 Góra
13 kwi 2014, o 10:54 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Posty: 941
Lokalizacja: Szarych Szeregów
Nasze szanse rosną

Budżet obywatelski. Głosowanie na projekty przez internet

Projekt regulaminu drugiej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego jest gotowy. Ostateczną wersję poznamy we wtorek. Najważniejsza zmiana: będzie można głosować na projekty inwestycji przez internet
Nad projektem regulaminu pracowała komisja, w której byli przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miasta. Jest kilka istotnych zmian w porównaniu z pierwszą edycją. - Ważne jest to, że będzie można głosować na projekty przez internet. Chcieli tego mieszkańcy, miejscy informatycy zapewnili, że jest taka możliwość. Przygotują wszystko do czasu rozpoczęcia głosowania - mówi Andrzej Dec, przewodniczący rady miasta.

Czy internetowe głosowanie będzie zabezpieczone przed możliwością manipulacji? Czy wymagany będzie np. podpis elektroniczny? - Nie, taki podpis nie będzie wymagany. Podczas niedawnego posiedzenia Unii Metropolii Polskich rozmawialiśmy o budżecie obywatelskim i o głosowaniu przez internet, które funkcjonuje w innych miastach. Z wypowiedzi przedstawicieli tych miast wynikało, że zetknęli się zaledwie z dwoma, trzema próbami manipulacji podczas elektronicznego głosowania - mówi Dec.

W pierwszej edycji RBO głosować można było przy pomocy wypełnionych kart, które składało się np. w urzędzie miasta albo wysyłało pocztą elektroniczną zeskanowane wypełnione karty.

- Nie każdy ma w domu skaner, nie każdy ma możliwość dostarczenia karty do urzędu. Głosowanie elektroniczne jest jak najbardziej wskazane - komentują m.in. przedstawiciele środowiska rowerowego, którzy już przygotowują pomysły inwestycji do RBO.

Równie ważną zmianą jest zwiększenie puli pieniędzy. W pierwszej edycji było 5 mln zł. - Teraz ma być 6,5 mln zł. Ta kwota ma być podzielona na dwie części. 6 mln zł ma być przeznaczone na zadania inwestycyjne. 500 tys. zł będzie zarezerwowane wyłącznie na przedsięwzięcia społeczne, kulturalne. To ważne, bo podczas pierwszej edycji nie udało się żadnemu takiemu przedsięwzięciu dostać do zwycięskiej dziesiątki. Teraz mamy pewność, że tego typu projekty zostaną zrealizowane - mówi Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO, członek komisji pracującej nad regulaminem RBO. Kaźmierczak jest także przewodniczącą rady osiedla Kotuli. - Rada osiedla przygotowuje już propozycje zadań, które zostaną zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Jednym z nich będzie budowa ronda na skrzyżowaniu Strzyżowskiej i Błogosławionej Karoliny, gdzie jest niebezpiecznie i dochodzi do wypadków. Myślimy także o zgłoszeniu budowy terenów rekreacyjnych i boisk na os. Słoneczny Stok - informuje szefowa rady os. Kotuli.

Komisja nie zdecydowała się na podzielenie części pieniędzy równo pomiędzy osiedla. Mieszkańcy będą mogli oddać dwa głosy na wybrane projekty - w poprzedniej edycji można było poprzeć trzy zadania. Głosy będzie można wrzucać wyłącznie do urn wystawionych w urzędzie miasta. I jeszcze jedna istotna zmiana. - Będzie wyznaczony urzędnik, który pomoże w sformułowaniu wniosku, sprawdzi, już na wstępnym etapie, czy projekt ma szansę na realizację - mówi Dec.

O tym, jak ostatecznie będzie wyglądał regulamin RBO, w najbliższy wtorek decydować będą radni. Jeśli projekt przejdzie w zaproponowanym przez komisję kształcie, zbieranie propozycji mieszkańców rozpocznie się około 5 maja (termin zależy od tego, kiedy uprawomocni się uchwała dotycząca regulaminu RBO) i zakończy po dwóch tygodniach. Głosować będzie można od 16 do 30 czerwca. W wakacje głosy mają zostać policzone i poznamy zwycięskie projekty.


Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z2ykr1FlOj


 
 Góra
15 kwi 2014, o 12:59 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia
Avatar użytkownika

Posty: 1161
Lokalizacja: Pobitno północ
Sprzęt: czarna perła/latający holender
Do złożenia wniosków na RBO 2015 mamy czas do 15 maja. Do tego czasu chciałbym byśmy ukończyli projekt poprawy infrastruktury rowerowej w mieście.

Dwa projekty w dwóch kategoriach: poprawa infrastruktury rowerowej i organizacja święta cyklicznego 2015

Spotkania w sprawie rbo 2015 odbywają się w czwartki od 17-18:00 w budynku RCOP (Rzeszów ul. Warszawska 5/7)

1. 17 kwietnia miejsce ??
2. 1 Maja (święto- dyskusja na forum)
3. 24 kwietnia miejsce RCOP
4. 8 Maja miejsce ??
5. 15 maj miejsce RCOP


wkrótce zamieścimy więcej informacji na stronie rbo.rzeszow.pl
w kalendarzu został dodane spotkania, na które zapraszam wstęp wolny (jest internet można zabrać laptopy)
*spotkanie organizatorów masy przeniesione na 22 maj !! (zgodnie z kalendarzem rowerowym)

Cytuj:
Skrzyżowanie al. Powstańców Warszawy, Armii Krajowej i Sikorskiego - rowerzyści m.in. tu chcą dobudowania przejazdów rowerowych - miniatura
Przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego, Batalionów Chłopskich i Powstańców Warszawy - tu też brakuje przejazdu rowerowego - miniatura
Przejście dla pieszych przy Okulickiego 10 - tu 23 lutego br. doszło do ostatniego potrącenia rowerzysty, który wjechał rowerem na pasy - miniatura
Przejście dla pieszych przy Okulickiego 10 - tu 23 lutego br. doszło do ostatniego potrącenia rowerzysty, który wjechał rowerem na pasy - miniatura
Zobacz zdjęcia (5)
Do 69 wypadków z udziałem rowerzystów doszło w Rzeszowie w 2013 r., w 30 przypadkach to oni byli sprawcami zdarzenia. Powstaje projekt, który ma poprawić bezpieczeństwo zarówno rowerzystów, jak i pieszych i kierowców.
- Głównymi przyczynami wypadków z udziałem rowerzystów są: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę albo rowerzystę, wjeżdżanie rowerem na przejścia dla pieszych, co jest zabronione i grozi za to mandat w wysokości 100 zł, a także nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, jeśli rowerzysta poruszał się na drodze pieszo-rowerowej lub po chodniku - wylicza Adam Szeląg, rzecznik prasowy komendy miejskiej w Rzeszowie.

W ub.r. przy okazji ogólnopolskiej akcji "Rowerem do szkoły" prowadzonej przez redakcję "polskanarowery.sport.pl" zwracaliśmy uwagę na konieczność dobudowania przejazdów rowerowych na niektórych skrzyżowaniach. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Piotr Magdoń obiecał wtedy, że przejazdy powstaną przy okazji przebudowy 11 skrzyżowań, która lada moment ruszy.

Rowerzyści ze stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl w ramach pierwszej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosili także budowę przejazdów rowerowych na kilku skrzyżowaniach, m.in. Rejtana/Armii Krajowej/Sikorskiego/Powstańców Warszawy; Powstańców Warszawy/Dąbrowskiego; oraz Witosa/Krakowska/Okulickiego. Zebrali prawie 800 podpisów, niestety nie udało im się wejść do zwycięskiej dziesiątki.

W tym roku postanowili opracować większy projekt. - W pierwszej edycji dużo głosów zebrały projekty z dużych osiedli, ale też takie, które dotyczą wszystkich mieszkańców, np. budowa zadaszenia skateparku, z którego przecież korzysta nie tylko młodzież z okolicznych bloków. Zależy nam na uporządkowaniu infrastruktury rowerowej w całym mieście, m.in. budowie przejazdów rowerowych, postawieniu stojaków tam, gdzie ich brakuje, a także na jasnym i prawidłowym oznakowaniu dróg rowerowych - opisuje propozycję stowarzyszenia Daniel Kunysz.

Odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie projektu. - Dyskutowaliśmy m.in. o opracowaniu graficznym znaków pionowych i poziomych dla dróg dla rowerów. Chcielibyśmy, by na znakach dorysowane były strzałki, które sugerowałyby kierunek jazdy. Fajnie by było tam gdzie się da zrobić ścieżki dwukierunkowe. Teraz to wygląda tak, że każdy sam decyduje, którą stroną, w którym kierunku jedzie, dlatego m.in. dochodzi do kolizji - zwraca uwagę Kunysz.

Członkowie stowarzyszenia będą na pewno swój wniosek konsultować z urzędnikami. - Mamy głowy pełne pomysłów, ale potrzebujemy też wskazówek urzędników z ratusza co do szacunkowej kwoty, jak też kwestii własnościowych i prawnych - dopowiada Kunysz. Swoje propozycje można wpisywać na forum.rowery.rzeszow.pl.

RBO 2015

Projekt regulaminu jest już gotowy. We wtorek będą nad nim dyskutować radni miejscy. Jeśli zaakceptują regulamin, to zbieranie propozycji mieszkańców rozpocznie się około 5 maja (termin zależy od tego, kiedy uprawomocni się uchwała dotycząca regulaminu RBO) i zakończy po dwóch tygodniach. Głosować będzie można od 16 do 30 czerwca. W wakacje głosy mają zostać policzone i poznamy zwycięskie projekty.


Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... l#TRrelSST#ixzz2yx36mhW2


Załączniki:
Projekt.pdf [236.66 KiB]
Pobrane 214 razy


 
 Góra
15 kwi 2014, o 17:42 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Posty: 1116
Lokalizacja: Słoikowo
Sprzęt: stary zardzewiały trup
Do połączenia: viewtopic.php?f=11&t=2969
=========================
Uważam, że najlepszą reklamą dla ŚC2015 będzie ŚC2014, więc... nie ma na co czekać.
 
 Góra
15 kwi 2014, o 21:20 Nieprzeczytany post

Posty: 597
Lokalizacja: Rzeszów
W końcu coś się udało zrobić ! Regulamin nie został dziś przyjęty !

W trakcie Rady Miasta rekomendowane przez Komisję BO 2015 było przyjęcie regulaminu w wersji przygotowanej przez ratusz.
Ale po przedstawieniu pisma, w którym przedstawiono opinie i propozycję zmian:
http://twinn.pl/?idd=2&poz=&rok=2014&pa ... =8&poz=ml1
i po dyskusji regulamin "wrócił" do Komisji BO 2015.

Tak więc jeśli się chce - to można coś "ugrać" swojego ...


 
 Góra
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna stronacron


  Podatek na rowery 1%

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Korzystanie z forum oznacza akceptacje REGULAMINU
| Realizacja: Amiga Rzeszów|